Uziemienie otokowe


Uziemienie otokowe stanowi składnik instalacji odgromowej; jego podstawowym celem jest odprowadzenie prądu pochodzącego z wyładowania elektrycznego ( pioruna) do ziemi.Jest konieczne do stworzenia bezpiecznych warunków pracy systemów elektrycznych oraz zabezpieczających go urządzeń.  Przede wszystkim jednak stanowi zabezpieczenie ludzi i zwierząt przed porażeniem prądem.


Uziemienie otokowe znajduje się na zewnątrz budynków, tworzy obwód zamknięty.



Norma PN-EN 62305-3, która reguluje sposób projektowania uziemienia otokowego dla instalacji odgromowej, informuje również o rodzajach uziomów:


  1. układ typu A - w jego skład wchodzą uziomy poziome oraz pionowe, ułożone na zewnątrz obiektu, powiązane odrębnie z każdym z odprowadzających przewodów;
  2. układ typu B - to uziemienie fundamentowe- otokowe bądź kratowe.


Uziemienia otokowe są wytwarzane z reguły ze stali pomiedziowanej elektrolitycznie, stali ocynkowanej ogniowo oraz stali nieocynkowanej lub czystej miedzi. Miedź jest znana z wyższej obciążalności prądowej oraz trwałości przewidzianej na pewno na około 30 lat. Wykonanie uziemienia otokowego z materiałów nierdzewnych oraz miedzianych zapobiega ich korodowaniu w ziemi.


Poprawnie wykonane uziemienie otokowe jest zrobione z taśmy ze stali ocynkowanej ogniowo zakopanej w ziemi na głębokości nie mniejszej niż pół metra. Uziemienie otokowe należy rozłożyć w odległości ok. 1 metra od fundamentów w osobno wykopanym odkopie, tak aby instalacja miała należyty kontakt z ziemią. Wykonywanie wykopów w bliższej odległości mogłoby naruszyć stateczność danego obiektu budowlanego.


Kopiąc rowy pod uziemienie należy zwrócić uwagę na stopień wilgotności gleby. W związku z tym w obiektach posiadających duże dachy, należy projektować uziomy oczkowe poza zasięgiem dachu.


Poprawnie opracowany i wdrożony projekt instalacji uziemienia otokowego chroni budynek prawie w 100%. Jej zadaniem jest przejęcie energii wytwarzanej w trakcie uderzenia pioruna (wyładowania atmosferycznego) i przekazanie jej w głąb ziemi. Jeżeli uziemienie jest wadliwe, nieodprowadzona energia może być przyczyną pożarów, porażeń prądem i spowodować uszkodzenia podłączonych do prądu urządzeń domowych.


Podejmując decyzję o wyborze działki budowlanej warto zwrócić uwagę na jej umiejscowienie, unikać samotnego dużego pola i centralnych miejsc na pagórkach.